We are a leading Manufacturer of ss butt hinges, ss 3 d hydraulic hinges, ss316l butt hinges and ss door hinge from Bahadurgarh, India.
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Length | 2.5 Inch |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Material Grade | SS 304 |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 5 mm |
| Finish | Glossy Finish |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Suitable Door | Aluminium Door, Wooden Door |
| Suitable For | Door |
| Finish Type | Steel |
| Packaging Size | <10 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
|
Dimensions |
Price |
|
3X12 |
60 |
|
4X12 |
90 |
|
5X12 |
113 |
|
4X14 |
69 |
|
5X14 |
89 |
|
3X16 |
39 |
|
3X1/2X3/4 |
33 |
|
3X3/4X3/4 |
35 |
₹ 63 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Crank Angle | 0 Degree (Full) |
| Hinge Type | Spring Hinge |
| Mounting Type | Clip-on |
| Thickness | > 3 mm |
| Cup Size | 40 mm |
| Size | 3 Inch |
| Weight | 35 gm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 1.6 mm |
| Finish | Satin Finish |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Suitable Door | Flush Door, Metal Door, Wooden Door |
| Suitable For | Door |
| Finish Type | Silver |
| Weight | 15 gm |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS316L |
| Length | 3 Inch |
| Size | 4 Inch |
₹ 19 / Piece Get Latest Price
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Size | 4 Inch |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | SS 304 |
| Thickness | > 3 mm |
| Finish | Satin |
| Holes Type | Round |
| Suitable For | Door |
| Weight | 45 gm |
| Material Grade | SS316 |
| Country of Origin | Made in India |
Tarun Singhal (Director)
Sunlight Home Products
Plot No.1289, Red Cross Road, Mie, Part-B, Bahadurgarh
Bahadurgarh - 124507, Jhajjar, Haryana, India