Pioneers in the industry, we offer right magic corner wooden, slimline modular kitchen wire pull down unit 600 mm , silver, slimline modular kitchen wire pull down unit 900 mm , silver, slimline 600mm masala pullout spice house cabinet, half round carousel and 30 inch round carousel from India.
₹ 18150 / Piece Get Latest Price
| System Type | Magic Corner |
| Frame Material | Mild Steel |
| Cabinet Width | 800 mm |
| Opening Side | Right |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Finish | Chrome Plated |
| Door Finishing | Acrylic |
| Material | Wooden |
| Color | White |
| Product Type | Kitchen Corner Pullout |
| Brand | Slimline |
| Accessories | Drawer Basket |
| Country of Origin | Made in India |
| Number of Baskets | 4 Baskets |
| No. Of Baskets | 2 Basket |
| Code | Operation |
| 7107 | Left |
| 7108 | Right |
₹ 20230 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Wall mount |
| Application | Dish |
| With Wheels | Yes |
| Finish | Chrome |
| Usage/Application | Kitchen |
| No. Of Shelves | 2 Shelves |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Color | Silver |
| Brand | Slimline |
| Size | 865 x 280 x 560 mm. |
| Height | 900 mm |
| Suitable For | Hotel, Home Kitchen |
| Assembly Type | Knock Down |
| Features | This handy storage solution prevents you reaching for those items at the back of the cabinet and is |
| Country of Origin | Made in India |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
Product Details:
₹ 22750 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Wall mount |
| Application | Dish |
| With Wheels | Yes |
| Finish | Chrome |
| Usage/Application | Kitchen |
| No. Of Shelves | 2 Shelves |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Color | Silver |
| Brand | Slimline |
| Size | 865 X 280 X 560 mm |
| Features | This handy storage solution prevents you reaching for those items at the back of the cabinet and is |
| Country of Origin | Made in India |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
Product Details:
₹ 26365 / Piece Get Latest Price
| Basket Size | 150×450 mm |
| Material Grade | MS Chrome Plated |
| Slide Type | Telescopic |
| Cabinet Width | 350 mm |
| Number Of Shelves | 1 Shelf |
| Usage | Bottle Pull Out, Multipurpose |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Kitchen |
| Size | 50.8 x 60.96 x 55.88 cm |
| Rack Type | Single |
| Material | Aluminium |
| Shape | Rectangular |
| Model Name/Number | 7117 |
| Set Contains | 1 Piece |
| No. Of Shelves | 1 |
| Brand | Slimline |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2900 / Piece Get Latest Price
| Mechanism Type | D Carousel |
| Cabinet Width | 700 mm |
| Material | Stainless steel |
| No. of Baskets | 2 Basket |
| No. Of Shelves | 2 Shelf |
| Finish Type | Polished |
| Load Capacity | 20 kg |
| Mount Type | Base Mounted |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage/Application | Modular Kitchen |
| Brand | Slimline |
| Size | 30" |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Nickel Chrome |
We are offering Half Round Carousel to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 6940 / piece Get Latest Price
| Mechanism Type | D Carousel |
| Cabinet Width | 700 mm |
| Material | Stainless Steel |
| No. of Baskets | 2 Basket |
| No. Of Shelves | 2 Shelf |
| Finish Type | Polished |
| Load Capacity | 20 kg |
| Mount Type | Base Mounted |
| Finish | Chrome Plated |
| Door Finishing | Glossy |
| Usage/Application | Modular Kitchen |
| Size | 30 Inch |
| Color | Nickel chrome |
| Brand | Slimline |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3750 / Piece Get Latest Price
| Mechanism Type | Kidney Carousel |
| Cabinet Width | 600 mm |
| Material | Stainless Steel |
| No. of Baskets | 2 Basket |
| Kitchen Design | Full Round |
| No. Of Shelves | 2 Shelf |
| Load Capacity | 20 kg |
| Finish | Chrome Plated |
| Size | 30 inch |
| Application | Modular Kitchen |
| Color | Nickel chrome |
| Brand | Slimline |
Tarun Singhal (Director)
Sunlight Home Products
Plot No.1289, Red Cross Road, Mie, Part-B, Bahadurgarh
Bahadurgarh - 124507, Jhajjar, Haryana, India