Prominent & Leading Manufacturer from Bahadurgarh, we offer slimline ss satin pantry unit storage system (cabinet width 450 mm 8 baskets)-4 layer, slimline wood & wire pantry unit storage system (cabinet width 450mm 12 baskets), slimline ss satin pantry unit storage system (cabinet width 600 mm 12 baskets)-6 layer, slimline ss satin pantry unit storage system (cabinet width 450 mm 12 baskets)-6 layer and slimline ss satin pantry unit storage system (cabinet width 600mm 8 baskets)-4 layer.
₹ 22200 / Piece Get Latest Price
| System Type | Bottle Pull Out |
| Frame Material | Aluminium |
| Cabinet Width | 250 mm |
| Cabinet Height | 1500 mm |
| No. Of Baskets | 6 Basket |
| Finish | Chrome Plated |
| Color | Silver |
| Product Type | Kitchen Pantry Pullout |
| Brand | Slimline |
| No. Of Shelves | 12 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
SLIMLINE presents this new and improved interlocking shelves provide durability and maximum storage for many different household items. Made from a sturdy stainless steel design and rustproof finish makes this a great multi-use storage solution. This handy storage solution prevents you reaching for those items at the back of the cabinet and is ideal for narrow kitchens, ensuring that no space goes to waste. Easily mounts to right or left side blind cabinet floors and fully extends, offering full cabinet access.
₹ 20650 / Piece Get Latest Price
| System Type | Full Pantry |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Cabinet Width | 450 mm |
| Number of Baskets | 12 Baskets |
| Cabinet Height | 1500 mm |
| Finish Type | Powder Coated |
| No. Of Baskets | 6 Basket |
| Finish | Chrome Plated |
| Size/Dimension | 55.9 x 61 x 66 cm |
| Shape | Rectangular |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Product Type | Kitchen Storage |
| Brand | Slimline |
| No. Of Shelves | 6 Layer |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 24610 / Piece Get Latest Price
| System Type | Full Pantry |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Cabinet Width | 450 mm |
| Cabinet Height | 1500 mm |
| No. Of Baskets | 6 Basket |
| Finish | SS Matt |
| Size/Dimension | 50.8 x 55.88 x 60.96 cm |
| Shape | Rectangular |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Product Type | Kitchen Storage |
| Brand | Slimline |
| Accessories | Kitchen |
| No. Of Shelves | 6 Layer |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
SLIMLINE presents this new and improved interlocking shelves provide durability and maximum storage for many different household items. Made from a sturdy stainless steel design and rustproof finish makes this a great multi-use storage solution. This handy storage solution prevents you reaching for those items at the back of the cabinet and is ideal for narrow kitchens, ensuring that no space goes to waste. Easily mounts to right or left side blind cabinet floors and fully extends, offering full cabinet access.
₹ 22200 / Piece Get Latest Price
| System Type | Full Pantry |
| Frame Material | Mild Steel |
| Cabinet Width | 450 mm |
| Cabinet Height | 1200 mm |
| No. Of Baskets | 6 Basket |
| Finish | Nickel Plated |
| Size/Dimension | 50.8 x 55.88 x 60.96 cm |
| Shape | Rectangular |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Product Type | Kitchen Storage |
| Brand | SLIMLINE |
| No. Of Shelves | 6 Layer |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 24610 / Piece Get Latest Price
| System Type | Full Pantry |
| Frame Material | Mild Steel |
| Cabinet Width | 600mm |
| Cabinet Height | 1500 mm |
| No. Of Baskets | 6 Basket |
| Finish | Nickel Plated |
| Size/Dimension | 50.8 x 55.88 x 60.96 cm |
| Shape | Rectangular |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Product Type | Kitchen Storage |
| Brand | SLIMLINE |
| Accessories | Kitchen |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Country of Origin | Made in India |
SLIMLINE presents this new and improved interlocking shelves provide durability and maximum storage for many different household items. Made from a sturdy stainless steel design and rustproof finish makes this a great multi-use storage solution. This handy storage solution prevents you reaching for those items at the back of the cabinet and is ideal for narrow kitchens, ensuring that no space goes to waste. Easily mounts to right or left side blind cabinet floors and fully extends, offering full cabinet access.
Tarun Singhal (Director)
Sunlight Home Products
Plot No.1289, Red Cross Road, Mie, Part-B, Bahadurgarh
Bahadurgarh - 124507, Jhajjar, Haryana, India