Prominent & Leading Manufacturer from Bahadurgarh, we offer cazario plastic masala pullout, kitchen dish rack, wicker kitchen basket, slimline pvc dish holder, plastic cutlery stainless steel baskets and auto lid bin.
₹ 10546 / Piece Get Latest Price
| Basket Size | 100×450 mm |
| Basket Type | Fruit Basket |
| Material Grade | MS Chrome Plated |
| Slide Type | Soft Close |
| Cabinet Width | 100 mm |
| Number Of Shelves | 1 Shelf |
| Usage | Multipurpose, Bottle Pull Out |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Home |
| Size | 600 mm |
| Material | Plastic |
| Shape | Rectangular |
| Set Contains | 5 Pieces |
| No. Of Shelves | 2 |
| Brand | Slimline |
| Code | Type |
| 7117 | 600 mm |
| 7118 | 900 mm |
₹ 2544 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Wall mount |
| Primary Material | Stainless Steel |
| No. Of Tiers | 2 Tier |
| Length | 400 mm |
| Breadth | 250 mm |
| With Drip Tray | Yes |
| Usage/Application | Kitchen |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Color | Silver |
| Material | SS |
| Appearance | Antique |
| No. Of Shelves | 2 Shelves |
| Country of Origin | Made in India |
| Code | Type |
| 7166 | 600 mm |
| 7167 | 700 mm |
| 7168 | 800 mm |
| 7169 | 900 mm |
| 7170 | 1000 mm |
₹ 3685 / Piece Get Latest Price
| Basket Type | Wicker Basket |
| Basket Size | 15×20 in |
| Depth | 600 mm (24 in) |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Kitchen |
| Color | Brown |
| Height | 150 mm (6 in) |
| Material Grade | Wooden |
| Shape | Square |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Code | Operation |
| 7123 | 450 mm |
| 7124 | 600 mm |
₹ 2433 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | In-cabinet |
| Primary Material | Plastic |
| No. Of Tiers | 1 Tier |
| Usage/Application | Home |
| Color | Transparent |
| Length | 350 mm |
| Breadth | 200 mm |
| With Drip Tray | Yes |
| Brand | Slimline |
| Shape | Rectangular |
| Material | Plastic |
| Voltage | 220V |
| Phase | Single |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 772 / Piece Get Latest Price
| Basket Size | 15×20 in |
| Basket Type | Cutlery Basket |
| Partition Type | Fixed Partition |
| Material Grade | PVC |
| Usage/Application | Kitchen |
| Number Of Compartments | 6 Compartment |
| Cabinet Width | 400 mm |
| Mounting Type | Insite Mount |
| Size | 12 x 10 x 4 inch |
| Brand | Slimline |
| Material | Stainless steel |
| Wire Thickness | 4 mm |
| Usage | Restaurant |
| Application | Modular Kitchen |
| Surface Finish | Nickel chrome |
| Width | Depth | Height |
| 15 | 20 | 3 |
| 17 | 20 | 3 |
| 19 | 20 | 3 |
| 21 | 20 | 3 |
₹ 2836 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| With Wheel | No |
| Capacity | 9 Liters |
| Operation Type | Open Top |
| Structure | Open Top |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Usage/Application | Kitchen |
| Usage Area | Outdoor, Hospital, Industrial, Indoor, Office |
| Color | Silver and Black |
| Brand | Slimline |
| Code | Dimensions |
| 7115 | 8 Ltr. |
| 7116 | 14 Ltr. |
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Load Capacity | 50 kg |
| Leg Height | 75 mm (3 in) |
| Usage/Application | Hardware Fitting |
| Height (in inches) | 4 inch |
| Shape | Round |
| Leg Shape | Round |
| Mounting Type | Screw On |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2336.40 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Tray Type | Drawer Insert |
| Number Of Compartments | 5 |
| Usage/Application | Kitchen |
| Usage | Hotel, Restaurant, Kitchen Drawer |
| Adjustable | Modular |
| Finish | wooden |
| Brand | Slimline |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Code | Operation |
| 7095 | 600 mm |
| 7096 | 900 mm |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Bracket Type | Angle Bracket |
| Body Material | Stainless Steel |
| Material | SS |
| Bracket Size | 75 mm |
| Finish | Polished |
| Load Capacity | Light Duty |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Usage/Application | Door Fittingd |
| Thickness | 10 mm |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 934.40 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Tray Type | Drawer Insert |
| Tray Size | 25x22 Inch |
| Number Of Compartments | 7 |
| No. Of Compartments | 7 |
| Usage/Application | Restaurant |
| Usage | Hotel, Table Top, Kitchen Drawer, Restaurant |
| Adjustable | Modular |
| Finish | Powder Coated |
| Brand | Slimline |
| Color | Silver |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Code | Operation |
| 7093 | 600 mm |
| 7094 | 900 mm |
₹ 22700 / Piece Get Latest Price
| Basket Size | 600×450 mm |
| Material Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Bottom Mount |
| Usage/Application | Household |
| Cabinet Width | 350 mm |
| Number Of Baskets | 2 Tier |
| Size | 600 mm |
| Closing Type | Normal Close |
| Brand | Slimline |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Code | Type |
| 7119 | 600 mm |
| 7120 | 900 mm |
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Basket Type | Pull Down |
| Basket Size | 17×20 in |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 316 |
| Usage/Application | Household |
| Type Of Fitness Equipment | Strength |
| Wire Thickness | 4 mm |
| Cabinet Width | 600 mm |
| Size | 600 mm |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Slimline |
| Country of Origin | Made in India |
| Code | Type |
| 7121 | 600 mm |
| 7122 | 900 mm |
Tarun Singhal (Director)
Sunlight Home Products
Plot No.1289, Red Cross Road, Mie, Part-B, Bahadurgarh
Bahadurgarh - 124507, Jhajjar, Haryana, India