Leading Manufacturer of slimline sliding waste bin, paddle perforated bin, paddle plain ss dustbin, wire mesh dustbin, ss kitchen dustbin and slimline stainless steel auto lid pedal dustbin/ garbage bin with (8 ltr .) silver & black from Bahadurgarh.
₹ 3399 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| With Wheel | No |
| Capacity | 21-25 Liters |
| Operation Type | Open Top |
| Structure | Open Top |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Usage/Application | Hospital |
| Usage Area | Indoor, Industrial, Mall, Office |
| Size | 250 X 452 X 365mm |
| Color | Blue |
| Brand | Slimline |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Pull Out Double Trash waste bin you can hide both your waste bin and recycling away with discreet convenience.There is nothing like Hidden Trash Cans in your office. Get them out of sight and under your cabinet for a neat and orderly office. Required Cabinet Width 300 mm, Height 400 mm , Required length - 500 mm, Product Size - 250 Width x 452 Depth x 365 Height in mm.Dustbin holder mounted to the floor of the waste bin cabinet, the pull out waste bin slide in and out on disconnect able telescopic ball bearing slides, while the bin cover stays in place inside the cabinet. The additional storage on the lid allows for maximizing space. These Pull Out sliding Double waste bin are a perfect solution for any office or kitchen.Keep your kitchen waste hidden but easily accessible with this dustbin.Unique pull-out waste container.Effortlessly slides in and out on full-extension undermount.rated slides with soft close.Mounts to cabinet floor and cabinet door attaches to unit for fast and easy installation.
₹ 2125 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 8 L |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Office |
| Usage Area | Hotel, Kitchen, Bathroom |
| With Inner Bucket | Yes |
| Structure | Foot Pedal |
| Pedal Material | Stainless Steel |
| Color | Nickel Chrome |
| Brand | Slimline |
| Surface Treatment | Smooth |
| Size (Inch) | 10x15 Inch |
We are engaged in offering Paddle Perforated Bin to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Available Sizes:
₹ 905 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 L |
| Steel Grade | SS 202 |
| Shape | Round |
| Finish | Matte |
| With Inner Bucket | Yes |
| Soft Close Lid | Yes |
| Structure | Foot Pedal |
| Material | stainless steel |
| Color | Nickel Chrome |
| Size | 10x15 Inch |
| Brand | Slimline |
| Application | SS Dustbin |
Available Size:
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | 3 feet |
| Material | Stainless steel |
| Shape | Round |
| Structure | Platform |
| Load Capacity | 300 kg |
| Height | 640 mm |
| Inner Dimensions | 1170 x 960 x 750 mm |
| Color | Nickel Chrome |
| Height Feet | 2 Feet |
| Usage/Application | Hotel |
| Brand | Slimline |
| Application | Modular Kitchen |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Type | Single Compartment |
| Body Material | Stainless Steel |
| Capacity per Bin | 40 L |
| Mounting | Free Standing |
| Lid Type | Side Shutter |
| Application | SS Dustbin |
| Material | Stainless steel |
| Finish | Mirror |
| Color | Nickle Chrome |
| Brand | Slimline |
| Capacity | 20 L |
₹ 2275 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Capacity | 8 Litre |
| Usage/Application | Home |
| Usage Area | Office, Hospital, Kitchen |
| Structure | Foot Pedal |
| With Inner Bucket | No |
| Pedal Material | Stainless Steel |
| Size | 40 x 30 x 25 cm |
| Color | Chrome |
| Brand | Slimline |
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Cylindrical |
| Capacity | 14 Litre |
| Usage/Application | Hospital |
| Usage Area | Kitchen |
| Structure | Foot Pedal |
| With Inner Bucket | No |
| Pedal Material | Stainless Steel |
| Size | 40 x 30 x 25 cm |
| Color | Chrome |
| Brand | Slimine |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Wall Mount |
| Steel Grade | SS 202 |
| Shape | ROUND |
| Usage Area | Kitchen, Hospital, Hotel |
| With Clamp | Yes |
| Grade | 202 |
| Height | 4 |
| Color | GREY |
| Brand | SLIMLINE |
| Bin Capacity Support | 5 L |
| Capacity | 3 L |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 870 / Piece Get Latest Price
| Body Material | MS Powder Coated |
| Shape | Round |
| Capacity | 15 L |
| Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Office |
| Perforation Style | Square Holes |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 10 x 15 Inch |
| Color | Nickel Chrome |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | Slimline |
| Top Type | Open Top |
| Structure | Foot Pedal |
Available Sizes:
Tarun Singhal (Director)
Sunlight Home Products
Plot No.1289, Red Cross Road, Mie, Part-B, Bahadurgarh
Bahadurgarh - 124507, Jhajjar, Haryana, India