Manufacturer of a wide range of products which include hydraulic door closer, universal door closer, pelmet hydraulic door closer, automatic door closer, hydraulic door closer regular and concealed hydraulic door closer.
₹ 562 / Piece Get Latest Price
| Door Weight Capacity | 45 kg |
| Mounting Type | Overhead |
| Closing Force | EN 3 |
| Closing Speed | Adjustable Speed |
| Closer Type | Hydraulic |
| Body Material | Aluminium |
| Suitable Door Material | Aluminium Door, Wooden Door |
| Material | Aluminium |
| Finish Type | Brushed |
| Packaging Size | 20 - 30 Pieces |
| Product Code | 7060 |
| Brand | Slimline |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight Capacity | 45 Kg |
Product Details:
₹ 894 / Piece Get Latest Price
| Closing Type | Hydraulic |
| Door Weight Capacity | 45 kg |
| Body Material | Aluminium |
| Mounting Type | Overhead |
| Closing Force | EN 3 |
| Closing Speed | Fixed Speed |
| Material | Aluminium |
| Closer Type | Hydraulic |
| Ideal Door Weight | 90 Kg |
| Product Code | 7062 |
| Brand | Simline |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
₹ 963 / Piece Get Latest Price
| Closing Type | Hydraulic |
| Door Weight Capacity | 30 kg |
| Mounting Type | Overhead |
| Brand | Slimline |
| Color | Silver |
| Closing Force | EN 2 |
| Closing Speed | Adjustable Speed |
| Body Material | Aluminium |
| Closer Type | Hydraulic |
| Ideal Door Weight (in kg) | 110 Kg |
| Material | Aluminium |
| Finish Type | Brushed |
Product Details:
₹ 1134 / Piece Get Latest Price
| Closing Type | Hydraulic |
| Door Weight Capacity | 45 kg |
| Mounting Type | Overhead |
| Brand | Slimline |
| Color | Silver |
| Closing Force | EN 2 |
| Closing Speed | Adjustable Speed |
| Body Material | Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Closer Type | Hydraulic |
| Ideal Door Weight (in kg) | 90 Kg |
| Finish Type | Chrome |
Product Details:
₹ 520 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Hydraulic |
| Door Weight Capacity | 60 kg |
| Mounting Type | Overhead |
| Closer Type | Hydraulic |
| Color | Silver |
| Closing Speed | Fixed Speed |
| Control Features | Closing Speed |
| Ideal Door Weight | 90 Kg |
| Weight | 5 Kg |
| Minimum Door Width Inch | 2 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Body Material | Aluminium |
₹ 1085 / Piece Get Latest Price
| Closing Type | Hydraulic |
| Door Weight Capacity | 80 kg |
| Mounting Type | Overhead |
| Closing Force | EN 2 |
| Closing Speed | Adjustable Speed |
| Body Material | Aluminium |
| Closer Type | Hydraulic |
| Finish Type | Brushed |
| Material | Aluminium |
| Ideal Door Weight | 70 Kg |
| Product Code | 7061 |
| Color | Silverl |
| Brand | Slimline |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
₹ 2020 / Piece Get Latest Price
| Closing Type | Hydraulic |
| Door Weight Capacity | 45 kg |
| Door Width Capacity | 800 mm |
| Mounting Type | Concealed |
| Color | Silver |
| Hold Open | With Hold Open |
| Suitable Door Material | Aluminium Door |
| Closer Type | Hydraulic |
| Ideal Door Weight (in kg) | 90 Kg |
| Finish Type | Satin |
| Material | Aluminium |
| Packaging Size | 10 - 20 Pieces |
| Product Code | 7065 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Slimline |
Product Details:
Tarun Singhal (Director)
Sunlight Home Products
Plot No.1289, Red Cross Road, Mie, Part-B, Bahadurgarh
Bahadurgarh - 124507, Jhajjar, Haryana, India