Offering you a complete choice of products which include slimline satin masala pullout with soft close for 200 mm carcass width (3 shelf), slimline cutlery tray for 450 -600 mm drawer adjustable wooden and slimline cutlery tray for 600 -900 mm drawer adjustable wooden.
₹ 7340 / Piece Get Latest Price
| System Type | Bottle Pull Out |
| Cabinet Width | 150 mm |
| Cabinet Height | 1200 mm |
| No. Of Baskets | 3 Basket |
| Finish | Nickel Plated |
| Size/Dimension | 50 x 30 x 55 cm |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Product Type | Kitchen Storage |
| Brand | Slimline |
| Slide Type | Normal Close |
| Load Capacity | 40 kg |
| Basket Base | Perforated Sheet |
| Accessories | Kitchen |
| No. Of Shelves | 3 Shelves |
| Country of Origin | Made in India |
| Frame Material | Aluminium |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5841 / Piece Get Latest Price
| Basket Size | 15×20 in |
| Partition Type | Full Cutlery |
| Material Grade | wooden |
| Usage/Application | Kitchen |
| Size | 50.8 x 55.88 x 60.96 cm |
| Cabinet Width | 600 mm |
| Model Name/Number | 7095 |
| Number Of Compartments | 5 Compartment |
| Mounting Type | Insite Mount |
| Material | Plywood Outer Body Material |
| Color | Biege |
| Shape | Rectangular |
| Set Of | single |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8566 / Piece Get Latest Price
| Basket Size | 15×20 in |
| Partition Type | Full Cutlery |
| Material Grade | wooden |
| Usage/Application | Kitchen |
| Size | 50.8 x 55.88 x 60.96 cm |
| Cabinet Width | 450 mm |
| Model Name/Number | 7096 |
| Number Of Compartments | 5 Compartment |
| Mounting Type | Insite Mount |
| Material | Plywood Outer Body Material |
| Color | Biege |
| Shape | Rectangular |
| Set Of | single |
Minimum order quantity: 1 Piece
Find that specific utensil with ease using Ivarian, this versatile cutlery drawer organizer has multiple compartments that is very much useful and ideal for small or large cutlery drawers.
Tarun Singhal (Director)
Sunlight Home Products
Plot No.1289, Red Cross Road, Mie, Part-B, Bahadurgarh
Bahadurgarh - 124507, Jhajjar, Haryana, India